14 Listopada 2018 Światowy Dzień Cukrzycy

Polska Federacja Edukacji w Diabetologii informuje, iż Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (International DiabetesFederation - IDF) ogłosiła temat Światowego Dnia Cukrzycy na lata 2018 i 2019, który obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada. Jaki zatem będzie temat przewodni tegorocznych obchodów?

Światowy Dzień Cukrzycy (World Diabetes Day - WDD) to największa, światowa kampania poświęcona szerzeniu świadomości o cukrzycy. Dociera do ponad miliarda ludzi w 160 krajach, informując opinię publiczną i polityków o najważniejszych sprawach związanych z tą chorobą. WDD został ustanowiony w 1991 roku przez IDF i WHO (Światowa Organizacja Zdrowia - World Health Organization). Rezolucja Narodów Zjednoczonych (ONZ) nadała mu rangę dnia obchodów o światowym zasięgu w 2006 roku.

World Diabetes Day służy stałemu promowaniu działań IDF i upowszechnianiu na całym świecie przekazu, że aby skutecznie przeciwstawić się ogólnoświatowemu zagrożeniu zdrowotnemu, jakim jest cukrzyca, potrzebne są szeroko zakrojone, precyzyjnie zaplanowane i skoordynowane akcje informacyjno-edukacyjne. Kampanię WDD od 2007 roku symbolizuje niebieski pierścień - rozpoznawalny na całym świecie znak ostrzeżenia przed cukrzycą i zjednoczenia ludzkości w obliczu epidemii.

Każdego roku World Diabetes Day poświęcony jest określonemu problemowi związanemu z cukrzycą; zwykle problem ten stanowi temat przewodni kampanii przez kilka kolejnych lat. Obchody w latach 2018-2019 będą przebiegać pod hasłem "RODZINA I CUKRZYCA".

14 listopada, jak co roku, obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Decyzją Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF), motywem przewodnim w tym roku będzie RODZINA I CUKRZYCA, a hasło szczegółowe to "Cukrzyca dotyczy każdej rodziny". Poniżej prezentujemy wzór tegorocznego plakatu w języku polskim. Polską wersję językową przygotowało Polskiego Stowarzyszenie Diabetyków.

 

Cukrzyca jest chorobą rodziny, jednak rozmowa o niej często jest tematem tabu. "Polska rodzina z cukrzycą" to tytuł raportu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, Fundację Zdrowie i Edukacja Ad Meritum i dr Tomasza Sobierajskiego, socjologa przy współpracy z dr Anną Majchrzak, diabetologiem. Patronat nad raportem objęły: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków i portal mojacukrzyca.org.

  • Istotnym wyzwaniem wśród chorych jest depresja, jednak ten temat rzadko jest podejmowany w kontekście cukrzycy. Najczęściej cukrzycy typu 2 współtowarzyszą nadciśnienie tętnicze i choroby sercowo-naczyniowe. Jednakże chorzy nie mają finansowanego leczenia kardioprotekcyjnego, zaś ich niektórzy bliscy nigdy nie odbyli warsztatu z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Aktywność fizyczna niemal nie istnieje u osób chorych na cukrzycę, a zmiana nawyków żywieniowych i rozumienie zasad zdrowego odżywiania jest różnie postrzegana przez badanych. Bliscy, pomimo że są w grupie ryzyka wystąpienia cukrzycy, nie potrafią podać norm poziomu glukozy we krwi na czczo dla osób zdrowych, a bliscy osób chorych na cukrzycę typu 2 czasami wskazują nieprawidłowy typ cukrzycy u swoich bliskich chorujących na cukrzycę.
  • Osoby chore na cukrzycę pomijają pomiary poziomu glukozy we krwi z powodu odczuwanego bólu opuszków palców i trudności w odmierzaniu czasu pomiaru. W związku z tym chcieliby, żeby tradycyjny glukometr zastąpiły nowoczesne urządzenia do monitorowania glikemii, które nie wymagają nakłuwania. Osoby chore na cukrzycę i ich bliscy najbardziej ufają lekarzom diabetologom oraz pielęgniarkom/edukatorom do spraw diabetologii. Wskazują również, iż otrzymują zbyt mało opakowań pasków do pomiaru glukozy od lekarza, żeby wykonywać częstsze kontrole. Niestety, w większości przypadków, o cukrzycy w rodzinie nie rozmawia się, wskazując, iż cukrzyca często jest powodem kłótni.

To kluczowe wnioski najnowszego raportu pt. "Polska rodzina z cukrzycą", zrealizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, Fundację Zdrowie i Edukacja Ad Meritum i dr Tomasza Sobierajskiego, socjologa przy współpracy z dr Anną Majchrzak, diabetologiem. Patronat nad raportem objęły: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków i portal mojacukrzyca.org.

Pobierz raport : Polska rodzina z cukrzycą