Wystawili rachunki za leczenie pacjentom i... do zapłacenia jest ponad 10 milionów złotych!

Działy: Aktualności

Źródło: KL, Wyborcza.pl|29.02.2016

Tagi:

Narodowy Fundusz Zdrowia, NFZ, ubezpieczenie, nieubezpieczeni

Od 2013 do końca 2015 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wystawił ponad osiem tysięcy rachunków za usługi medyczne pacjentom, którzy nie byli ubezpieczeni, a których leczenie kosztowało niemal 10,7 mln zł.

Jak czytamy na portalu "Wyborcza.pl", wprowadzenie 1 stycznia 2013 roku systemu eWUŚ miało rozwiązać dylemat czy pacjent zgłaszający się do lekarza jest ubezpieczony czy nie. Zamiar był oczywisty. Po wpisaniu numeru PESEL wyświetla się on na zielono - jeśli ma ubezpieczenie - lub na czerwono - co oznacza, że ubezpieczenia nie ma. Jeżeli wyświetla się na czerwono, a pacjent twierdzi, że jest ubezpieczony, wtedy musi podpisać oświadczenie, a następnie wyjaśnia sprawę w miejscowym oddziale NFZ.

"Wyborcza.pl" informuje, że pod koniec 2015 roku ponad 600 tysięcy osób, głównie młodych i studentów, miało status osoby nieubezpieczonej.