Światowy Dzień Reumatyzmu 2016

Szanowni Państwo,

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu. W tym roku przyświeca nam hasło „Przyszłość w twoich rękach. Przejdź do działania”. Z tej okazji Instytut Reumatologii wraz z partnerami przygotował szereg atrakcji dla chorych i ich rodzin. W dniu 12 października (środa) w Instytucie odbędzie się cykl wykładów poświęconych chorobom reumatycznym i życiu z nimi. Spotkania będą prowadzone przez naszych lekarzy oraz ekspertów. Równocześnie w Instytucie odbędzie się kiermasz, w czasie którego będzie możliwość wykonania bezpłatnych badań (ocena stanu odżywienia, pomiar BMI oraz tkanki tłuszczowej, ocena samopoczucia, test „Wstań i Idź” – Timed Up and Go (TUG), który wskazuje na zwiększone ryzyko upadków).

Program [link]

Baza wiedzy

RZS w Polsce – wyniki badania

Polska należała do grona 42 krajów, które wzięły udział w kampanii RZS: Dołącz do działania, aby lepiej zrozumieć reumatoidalne zapalenie stawów, w ramach której przeprowadzono globalne anonimowe badanie wśród osób chorych na RZS. Wzięło w nim udział ponad 10 tysięcy dorosłych. Polscy pacjenci stanowili jedną z najliczniejszych grup. Badanie ujawniło wiele istotnych informacji na temat jakości życia polskich chorych, przede wszystkim potrzebę większej współpracy pomiędzy reumatologiem
a pacjentem.

Choroba reumatyczna u dziecka – Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów (MIZS)

„Reumatyzm” to określenie potoczne. Większości z nas kojarzy się ze starością. A to nieprawda. Choroby reumatyczne, bo to właściwe określenie, dotyczą czasem nawet bardzo małych dzieci. W dużej części są to te same choroby co u dorosłych. Chorób reumatycznych rozróżniamy bardzo dużo – około 200. W wieku dziecięcym i u młodzieży do 16 roku życia najczęstszą, przewlekłą chorobą reumatyczną jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (w skrócie MIZS).

Aktywność fizyczna i ćwiczenia dla osób z chorobami reumatycznymi

Bycie aktywnym fizycznie jest dobre dla zdrowia i może mieć szczególne znaczenie dla ludzi chorych na schorzenia reumatyczne. Najbardziej odpowiednia forma aktywności zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju choroby, od tego, które stawy są zaatakowane, stopnia zniszczenia stawów itp.

Czy pacjentom i niepełnosprawnym przysługują jakieś przywileje?

Chory na schorzenie reumatyczne z powodu przewlekłości i postępu choroby jest powracającym pacjentem głównie reumatologa. Jednocześnie postęp choroby mimo właściwego leczenia może prowadzić do ograniczenia sprawności. Prawa obywatela do opieki medycznej są zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej...

Blaski i cienie leczenia operacyjnego chorych reumatycznych

Leczenie operacyjne zniekształceń narządu ruchu u chorych reumatycznych jest nowoczesnym i skutecznym sposobem ograniczania kalectwa ze strony narządu ruchu u tych chorych. Nowoczesna ortopedia wydaje się oferować tym chorym bardzo wiele.

7 nieporozumień na temat reumatyzmu

Reumatyzm jest potocznym/niefachowym określeniem dotyczącym chorób układu ruchu. Najczęściej rozumiany jako reumatoidalne zapalenie stawów (rzs), ale też choroba zwyrodnieniowa. Do chorób reumatycznych zalicza się obecnie ok. 300 jednostek chorobowych.

Źródło: http://dzienreumatyzmu.pl/