Światowy dzień cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy 14.11.2021

14.11.2021

Światowy_Dzień_Cukrzycy-20211109

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Uznana za chorobę cywilizacyjną i epidemię XXI wieku, cukrzyca zatacza coraz szerszy krąg. Najbardziej niebezpieczna jest cukrzyca typu 2. Stanowi ona około 80-90% przypadków zachorowań  Nabawić się jej może każdy, niezależnie od wieku i płci. Światowy Dzień Cukrzycy jest okazją do przypomnienia, jak groźna i poważna to choroba, oraz do wyrażenia solidarności z osobami już chorymi.

 Jak wyjaśnia lek. med. Jacek Walewski, specjalista diabetolog w Centrum Medycznym Medicover w Warszawie, cukrzyca to nie tyle jedna choroba, co grupa chorób metabolicznych, charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym stężeniem glukozy we krwi). Wynika z defektu wydzielania i/lub działania insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę i odgrywającego podstawową rolę przede wszystkim w metabolizmie węglowodanów.

– Przewlekła hiperglikemia wiąże się z ryzykiem uszkodzenia, zaburzenia czynności i niewydolnością różnych narządów, zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych – przestrzega lekarz.

Najczęściej mamy do czynienia z dwoma typami cukrzycy.

Cukrzyca typu 1

Typ 1, zwany insulinozależnym, nie zależy od prowadzonego trybu życia. Uważa się, że jest to choroba wynikająca z autoagresji układu odpornościowego, a predysponują do niej czynniki dziedziczne, a także infekcje wirusowe. W tym typie cukrzycy występuje bezwzględny brak insuliny, który skutkuje podwyższonym poziomem glukozy we krwi. W związku z tym do utrzymania życia i sprawności niezbędne jest podawanie insuliny w postaci zastrzyków podskórnych. Cukrzyca typu 1 dotyka przede wszystkim osoby młode, przed 40. rokiem życia. Typ 1 stanowi ok. 10 proc. wszystkich zachorowań na cukrzycę.

Cukrzyca typu 1 objawy

Pierwsze objawy choroby mogą uzewnętrzniać się przez zmniejszenie masy ciała, zwiększenie apetytu czy częste oddawanie moczu.

Cukrzyca typu 2

Typ 2 cukrzycy, nazywany insulinoniezależnym, również jest dziedziczny, ale sprzyja mu otyłość oraz niezdrowy styl życia. Na ten rodzaj cukrzycy cierpi zdecydowana większość pacjentów (dotyczy to zwłaszcza osób w podeszłym wieku).W chorobie tej zachowana jest zdolność wydzielania insuliny przez organizm (w początkowym okresie); problem polega na tym, że reakcja na nią jest niedostateczna. Leczenie polega na wprowadzeniu odpowiedniej diety oraz zastosowaniu leków, np. uwrażliwiających tkanki i narządy na własną insulinę. W niektórych przypadkach wskazane jest czasem stosowanie insuliny. Warto pamiętać, że typowy pacjent z cukrzycą typu 2 jest zazwyczaj otyły.

Cukrzyca typu 2 objawy

Objawy cukrzycy typu 2 jednak są często niezauważalne i jest ona wykrywana przypadkowo, przy rutynowych badaniach krwi.

Objawy kliniczne cukrzycy:

  • zwiększone pragnienie
  • zwiększone łaknienie
  • częste oddawanie moczu
  • zwiększona senność
  • częste zmiany skórne (typ zmian ropnych)
  • nawracające zakażenia dróg moczowych
  • możliwa utrata masy ciała

Jeśli u pacjenta, który skarży się na te wczesne objawy, poziom glukozy we krwi przekracza 200 mg/dl, to w opinii lekarzy wystarczy już ten jednokrotny pomiar cukru, aby stwierdzić chorobę.

Leczenie

Chorzy muszą kontrolować poziom cukru we krwi i przyjmować insulinę w formie iniekcji. Ponadto, musza stosować się do odpowiednio dobranej diety oraz aktywności fizycznej. Przy cukrzycy typie 2 konieczna jest zmiana diety, redukcja masy ciała, regularna aktywność fizyczna. Przyjmowanie doustnych leków przeciwcukrzycowych, a w późniejszych fazach leczenia – przyjmowanie insuliny.

Żródło : https://www.gov.pl/web/psse-kutno/swiatowy-dzien-cukrzycy-14112021

Na pdst:

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/swiatowy-dzien-cukrzycy,3892,n,3707

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/cukrzyca-typu-1-i-cukrzyca-typu-2,3699,n,3707

https://www.gov.pl/web/psse-krotoszyn/world-health-organization

https://www.gov.pl/attachment/23d33671-af32-49e1-9221-1760fd8cfc33