EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM
Prowadząc zdrowy styl życia, można poprawić ogólny stan zdrowia i zapobiec wielu zgonom z powodu nowotworów złośliwych.
- Nie pal; jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
- Wystrzegaj się otyłości.
- Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
- Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.
- Jeśli pijesz alkohol - piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe - ogranicz jego spożycie.
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słone3cznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.
- Przestrzegaj ściśle przepisów mających na celu ochronę przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Stosuj się zawsze do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.
- Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Dla niektórych nowotworów istnieją programy badań przesiewowych zwiększających szansę na ich wyleczenie. Zbadaj się już dziś - nie zwlekaj!
Co roku w Polsce ponad 100 tys. osób zapada na nowotwory. Udaje się wyleczyć je u mniej niż połowy pacjentów, podczas gdy w krajach wysoko rozwiniętych - u dwóch na trzech. Skąd taka dysproporcja?
W powszechnej świadomości diagnoza "rak" brzmi jak wyrok. Tymczasem większość nowotworów można skutecznie leczyć. Podstawowy warunek jest jeden: właściwe rozpoznanie powinno mieć miejsce wtedy, gdy nowotwór jest jeszcze mało zaawansowany, nie zdążył się zadomowić w organizmie ani utworzyć przerzutów.
Dzięki połączeniu chirurgii, chemioterapii i radioterapii współczesna medycyna potrafi pokonać raka u 60-70 % chorych. Wyniki leczenia są tym lepsze, im wcześniej uda się postawić diagnozę. To zaś często nie jest łatwe, gdyż rak rzadko daje wcześnie objawy. Dlatego tam, gdzie to możliwe, istotna jest profilaktyka. Nowotwór piersi, na którego statystycznie zapadnie jedna na 14 Polek, wykryty podczas badań przesiewowych takich jak mammografia, gdy ma jeszcze mniej niż 5 mm średnicy, jest wyleczalny prawie u wszystkich. Ten sam rak w czwartym stadium, czyli tedy, gdy zajęte są już odległe węzły chłonne oraz istnieją przerzuty w różnych organach, praktycznie nie daje pacjentce szans. W tej fazie choroby na pięć lat życia może liczyć niespełna jedna kobieta na 10.
Badania mammograficzne mogą o 40% obniżyć umieralność na raka piersi, a cytologia - o 80% na raka szyjki macicy.
Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi
Na badania mammograficzne mogą zgłaszać się kobiety między 50-69 rokiem życia, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały przeprowadzonego tego typu badania finansowanego przez NFZ. Badania mammograficzne wykonywane są przy wykorzystaniu wysokiej jakości specjalistycznego sprzętu, przez wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną. Pacjentki mogą rejestrować się osobiście w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej (II piętro Szpitala MSW w Olsztynie), bądź telefonicznie pod nr 089 539 88 30.
WYBIERZ ŻYCIE
Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy
Na badania cytologiczne mogą zgłaszać się kobiety między 25-59 rokiem życia, które w ciągu ostatnich 36 miesięcy nie miały przeprowadzonego tego typu badania finansowanego przez NFZ.
Pacjentki mogą zgłaszać się do ginekologicznej poradni konsultacyjnej na parterze Szpitala MSW w Olsztynie, tel. 089 539 88 41.
Program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka jelita grubego
W Polsce, każdego roku na raka jelita grubego zachorowuje 110 tysięcy osób. Statystycznie co czwarty Polak jest dotknięty tą chorobą.
Zgłoś się natychmiast po poradę, gdy zaobserwujesz:
- długotrwałe biegunki i zaparcia
- naprzemiennie występujące biegunki i zaparcia
- skurczowe, nawrotowe bóle brzucha
- podbarwiony krwią stolec
- krwawienie z odbytu
- zmniejszenie średnicy wydalanego kału
Co warto wiedzieć?
- rak jelita grubego jest najczęściej występującym rodzajem nowotworu na świecie
- 90% przypadków raka jelita grubego dotyczy osób po 50 roku życia
- wczesne rozpoznanie raka jelita grubego zwiększa szanse na całkowite wyleczenie
- do bezpłatnych badań kolonoskopii kwalifikują się osoby w wieku 50-65 lat oraz osoby w wieku 40-65 lat, które miały w rodzinie krewnego (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego
- bezpłatne badania można wykonać w pracowni endoskopowej, tel. (089) 5398530
Program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka w rodzinach wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe
Testy genetyczne stosowane w onkologii polegają na poszukiwaniu nosicielstwa mutacji w genach, które warunkują zwiększone, a czasem bardzo wysokie ryzyko zachorowania na jeden lub kilka typów nowotworów złośliwych. Badanie genetyczne to nie wyrok, a dobry początek mądrego życia. Na podstawie wyniku można np. zaplanować badania kontrolne takie jak mammografia, cytologia czy kolonoskopia.
Źródło: http://rak.poliklinika.net/profilaktyka
Programy profilaktyczne
Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi (mammografia)
Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
- nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;
-
otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
- rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),
- mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2;
- nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.
Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia)
Program adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat:
- które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
- obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.
Źródło: http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/