Światowy dzień rzucania palenia 2016

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

W roku 2016 Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na 17 listopada (czwartek)

 

Do Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu pozostało jeszcze 14 dni.

 

Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem. W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA - 17.11.2016

Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha. Dziennikarz ten w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem całe USA i większość palaczy. Zachęcone wynikami akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Akcja przyjęła się w wielu państwach na świecie, w tym także w naszym kraju, gdzie od 1991 roku organizowana jest przez warszawskie Centrum Onkologii i Fundację Promocja Zdrowia. Według Fundacji, przez ostatnich kilkanaście lat ponad 3 milionom Polaków udało się zerwać z nałogiem.

 

Cel Światowego Dnia Rzucania Palenia w Polsce

Realizację planu Europy wolnej od dymu tytoniowego osiągamy poprzez tworzenie społecznego i politycznego poparcia idei – organizowanie w skali populacyjnej, ogólnokrajowej i lokalnej kampanii zdrowotnych promujących zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia. Według badań specjalistów, statystyczny palacz podejmuje nawet siedem bezskutecznych prób rzucenia palenia zanim uda mu się przezwyciężyć uzależnienie. Zaledwie 3 – 5 % palaczy, którzy rzucili palenie bez jakiegokolwiek wsparcia, nie wraca do palenia w okresie od 6 do 12 miesięcy. Podstawą skutecznego rzucenia palenia jest motywacja osoby palącej i pełna informacja na temat trudnej drogi wychodzenia z nałogu.

Choć ostrzeżenie „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta  z racji swojej powszechności  traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są symbole graficzne – na przykład zdjęcia zniszczonych organów wewnętrznych, które skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po tytoń oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem. W wielu krajach, również w Polsce wprowadzono zakazy palenia w miejscach publicznych, takich jak:

  • W zakładach pracy
  • W przychodniach i szpitalach
  • W placówkach oświatowych
  • Na przystankach autobusowych

Obecnie trwają prace ustawodawcze nad wprowadzeniem podobnych zakazów odnoszących się do tak zwanych e-papierosów.

Źródło http://radom.psse.waw.pl


interakcje_lekow_z_dymem_tytoniowym.pdf

jak_rzucic_palenie_-_poradnik.pdf

papierosy_metody_rzucania_nalogu.pdf

papierosy_rzucanie.pdf

poradnik_pracodawcy_uzaleznienia.pdf